650 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi taşınıyor

Zeynel Bey Türbesi

650 yıllık Zeynel Bey Türbesi özel araç ile başka bir yere taşınıyor. Zeynel Bey Türbesi’nin taşınma sebebi ise bulunduğu Batman’ın Hasankeyf ilçesine Ilısu Barajı’nın tamamlanması. Yetkililerin açıklamasına göre türbe SPMT (kendinden tahrikli modüler taşıyıcı) aracılığı ile Hasankeyf Kültürel Park Alanı’na taşınıyor.

Sadece Hollanda’da bulunan bu araç Hasankeyf’e getirilmiş ve araç tüm arazi şartlarına uygun olarak tasarlanmış bir araçmış. Aracın her tekerleği bağımsız ve 360 derece dönme kabiliyetine sahipmiş.

Yetkililer, türbenin zarar görmemesi için herşeyin düşünüldüğünü belirterek, türbenin tabanının güçlendirildiği, etrafının betonla sabitlendiği ve hidrolik sistemi yerleştirildiğini bildirdiler. Zeynel Bey Türbesi tek parça halinde yeni yerine götürülecek.

Facebook üzerinden yorum

Bayram’in profil fotoğrafı
Bayram

Sanat Editörü

Sanat tutkunu Bayram, sanatın her dalına ayrıca ilgi duyuyor. Sanat hakkında haberler ve makaleler yazan Bayram, aynı zamanda tiyatro ve doğa aktiviteleri ile uğraşmaktan keyif alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

2015 yılındandan beri Sanatsever.net olarak çevrimiçi olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. İnsanlara sanat hakkında yeni bilgiler vermek, insanları sanatla daha yakın hale getirmek ve sanatsever insanları bir arada görme dileği ile her zaman sizinleyiz. Siz de kendinizi temiz kalpli bir sanatsever olarak görüyorsanız, sizi de aramıza bekliyoruz. Tanışmaktan, sormaktan, iletişimde kalmaktan çekinmeyiniz.

Sanat Blog Sitesi

BİZİ TAKİP EDİN