Betül Tatar

Bayram: Merhaba Betül! Öncelikle röportaj isteğimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Sanatsever.net olarak burada senin eserlerini görmek ve takipçilerimize senin hakkında bilgiler vermek güzel olacak. Bize kendinden bahsedebilir misin?

Betül: Mersin‘de doğdum. Adana’da yaşıyorum. 19 yaşındayım. Çukurova Üniversitesi‘nde tekstil mühendisliği okuyorum. Aynı zamanda tablolarımı satıyorum. Bu seneye kadar ki hayatım çok rutindi aslında. Bu yıl bazı şeyler değişmeye başladı hayatımda.

Bayram: Resime merakını ne zaman keşfettin? Değişmeye başlayan şeyler nedir?

Betül: İlkokulda farkettim ve devamlı çizerdim. Lise hayatım boyunca da derslerde hep resim çizerdim. Hatta hocalar buna kızardı. Değişmeye başlayan şey tarzım. Aslında çizim tarzım kend, kendine baştan aşağı değişti. Bunun için ekstra bir çaba sarf etmememe rağmen. Daha sanatsal ve derin şeyler çıkmaya başlayınca ortaya, insanların ilgisi de arttı tabi. Ve bir yabancı arkadaşımın önerisiyle ‘etsy’ diye bir siteye girdim. Bu sayede başka bir yabancı grafik tasarımcı ile tanıştım ve şimdi ortak sayılırız. Yani aslında ilk defa gerçekten istediğim bir şey için çabalıyorum. Ve bu beni çok mutlu ediyor.

Bayram: Resimlerinde etkilendiğin bir akım veya sanatçı var mı?

Betül: Salvador Dali‘yi çok beğenirim. Ama her zaman özgün ve farklı olmak istedim.

Betül Tatar
Betül Tatar

Bayram: Çalışmalarında çoğunlukla hangi konuları resmediyorsun?

Betül: Şunu çizeceğim diye başlamıyorum aslında. Enteresan bir şekilde başlıyorum ve sonuç beklenmedik oluyor. Ancak bittiği zaman yorumlama fırsatım oluyor.

Bayram: Gözlemlediğim kadarıyla eserlerinin arasında çokça kadın figürü içeren resimler var. Bunun özel bir sebebi var mı? Erkek çizmeyi de düşünür müsün ya da başka figürler?

Betül: Erkek çizdiğimde oldu ama eskiden hep kadın çizerdim. Bunun sebebini bilmiyorum. Ama son yaptıklarımda kadın veya erkek diye sınırlandırmaktan vazgeçtim. Çünkü resim özgür bir alan. Hatta iki cinsin bazı ayırt edici özelliklerini bir arada kullanarak karmaşa yaratmak hoşuma gidiyor.

Bayram: Bir resmini ne kadar zamanda tamamlıyorsun?

Betül:  Enerjim yüksekse aynı gün içerisinde bitiriyorum. Ama modum düşerse ikinci güne sarkıyor. Saat olarak söylemem gerekirse, ortalama 4-5 saat. Ve o saat aralığında kendimi kaybettiğimi söyleyebilirim.

Bayram: Özellikle tercih ettiğin renkler var mı?

Betül: Özellikle tercih ettiğim bir renk yok aslında. Sadece gözleri mavi yapmayı çok seviyorum. Onun dışında renkler çizim esnasında doğaçlama gelişiyor.

Bayram: Resimlerini isimlendiriyor musun?

Betül: Evet, hepsinin bir ismi var.

Bayram: Geleceğe dair hedeflerin var mı?

Betül: Geleceğe dair çok büyük hayallerim var.

Bayram: Türkiye’nin resim sanatına bakış açısını nasıl buluyorsun?

Betül: Türkiye’nin sanata bakışından hiç memnun değilim. Çünkü bir çok insan bunu boş bir şey olarak tanımlıyor ve esere bağnaz yorumlar getiriyorlar. Bundan hiç hoşlanmıyorum. Yobaz insanlardan çok ağır şeyler duyduğum oldu. Umarım bu anlayış Türkiye’de değişir.

Bayram: Resim yaparken nelerden ilham alırsın?

Betül: Rahatıma düşkün olduğum için öncelikle ortamın düzenli olması lazım. Yoksa çizemiyorum. Ve tabiki müzik.

Bayram: On yıl içinde kendini nerede görüyorsun Betül?

Betül: 10 yıl içerisinde kendimi dünyaca tanınmış bir ressam olarak görüyorum.

Bayram: Son olarak Sanatsever.net takipçilerine neler söylemek istersin?

Betül: Sanatsever.net sitesine yayın hayatında başarılar diliyorum ve takipçilerine de sevgilerimi yolluyorum.

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Betül Tatar

Facebook üzerinden yorum

Bayram

Sanat Editörü

Sanat tutkunu Bayram, sanatın her dalına ayrıca ilgi duyuyor. Sanat hakkında haberler ve makaleler yazan Bayram, aynı zamanda tiyatro ve doğa aktivitelerinden keyif alıyor.

4 Yorum
  1. Türk insanının sanatta başarısını özellikle genç yaşlarda görmek çok mutlu ediyor.

  2. Betülcüm tebrik ederim. Eserlerini showroomumuzda da görmek isterim. Tarzın gerçekten özgün, sıradışı. Sevdiğin işin peşini sakın bırakma.. Bu arada eserlerini sanal alemde satışa başladın mı

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

2015 yılındandan beri Sanatsever.net olarak çevrimiçi olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. İnsanlara sanat hakkında yeni bilgiler vermek, insanları sanatla daha yakın hale getirmek ve sanatsever insanları bir arada görme dileği ile her zaman sizinleyiz. Siz de kendinizi temiz kalpli bir sanatsever olarak görüyorsanız, sizi de aramıza bekliyoruz. Tanışmaktan, sormaktan, iletişimde kalmaktan çekinmeyiniz.

Sanat Blog Sitesi

BİZİ TAKİP EDİN