Norveç Kıyamet Kütüphanesi

Norveç Kıyamet Kütüphanesi

Norveç’te ‘Norveç Arktik Arşivi’ olarak ismi verilen kütüphane oluşturuldu. Norveç’in Svalbard adalarına kurulan bu kütüphane nükleer saldırılara dayanıklı biçimde tasarlandı. Bu kurulan kütüphanede kütüphane yetkilisi Kartrine Loen Thomson depolanan verilerin bin yıl korunabileceği belirtti.

Kıyamet Kütüphanesi‘nde arşivlenecek eserlerin kopyaları kitap ya da sabit disklerde saklanmayacak. Veriler daha güvenli olduğu öngörülerek gelişmiş teknolojiye sahip olan dijital filmler biçiminde saklanacak.

Dijital filmler ‘Maden 3’ ismi ile adlandırılan bir maden içerisinde donmuş toprak içinde sabitlenmiş bir sıcaklıkta tutularak bozulmadan saklanabilecek.

Bu arşiv dünyada tek değil. ABD’de ‘Survivor Library’ kütüphanesinde insanlık için medeniyeti yeniden inşa etme hakkında yol gösteren 7 bin kitap bulunuyor.

Norveç Kıyamet Kütüphanesi
Norveç Kıyamet Kütüphanesi
Facebook üzerinden yorum

Bayram’in profil fotoğrafı
Bayram

Sanat Editörü

Sanat tutkunu Bayram, sanatın her dalına ayrıca ilgi duyuyor. Sanat hakkında haberler ve makaleler yazan Bayram, aynı zamanda tiyatro ve doğa aktiviteleri ile uğraşmaktan keyif alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

2015 yılındandan beri Sanatsever.net olarak çevrimiçi olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. İnsanlara sanat hakkında yeni bilgiler vermek, insanları sanatla daha yakın hale getirmek ve sanatsever insanları bir arada görme dileği ile her zaman sizinleyiz. Siz de kendinizi temiz kalpli bir sanatsever olarak görüyorsanız, sizi de aramıza bekliyoruz. Tanışmaktan, sormaktan, iletişimde kalmaktan çekinmeyiniz.

Sanat Blog Sitesi

BİZİ TAKİP EDİN