Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Açık arttırmada Rodin Heykeli yeniden keşfedildi

0 1.808

1888’den bu yana aynı ailenin sahip olduğu  Andromède  1887 isimli  mermer heykel bir Rodin heykelidir. 30 Mayıs’ta Artcurial tarafından Paris’te açık artırmaya çıkarılacak. Müzelerin heykeltıraş ölümünün 100. yıldönümü kutlaması dolayısıyla, müzayede evleri kayıp eserleri ortaya çıkardı. Sergilenmemiş olan küçük ölçekli heykelin nerede olduğu şimdiye kadar  bilinmiyordu. Yunan mitolojisi figürü gösteren Androméde , neredeyse 150 yıldır bir aile yadigarı olarak tutuldu ancak şimdi piyasaya sürülüyor. Heykel, 1888’de orijinal satın alımından bu yana, aynı ailenin kuşakları süresince saklandı. Heykeli bulan Artucurialı iki ortak direktörden biri olan Bruno Jaubert, satış öncesi kataloğundan aktarılan “Rodin mermerinin yaratılışından 130 yıl sonra yeniden keşfedilmesi gerçekten  Rodin’in tekrar ortaya çıkması için iyi bir sebep oldu. Dünya çapında müzeler tarafından onurlandırılan sanatçının ölümünün 100. yıldönümüdür .

Rodin Heykeli
Rodin Heykeli

Artcurial için, satılık – Rodin’in ölümünün yüzüncü yılıyla çakıştı ve Paris’teki Grand Palais’de (31 Temmuz’a kadar) bir sergi “yeniden keşfetmeyi” temsil ediyor. Carrara mermerinde oyulmuş bu parça tahmini olarak € 800,000 ila € 1.2 m arasında olacak. Andromeda’nın bir rock’a zincir halinde bağlanmış ve Perseus tarafından kurtarılan Yunan mitolojisine dayanan bir kaya üzerine örten genç, çıplak bir kadının şehvetli heykeli, sanatçıdan Paris’e gönderilen Şilili bir diplomat Carlos Morla Vicuña’ya hediye edilmişti.

 

Rodin Heykeli
Rodin Heykeli

Artcurial’ın İzlenimci ve Modern sanat yönetmeni Bruno Jaubert, “Sahip oldukları eserlerin envanterini ve tahminini yapmak istediler” diyor. Andorrède’yı görmek ve özgünlüğünü doğrulamak için, Artcurial’ın envanter direktörü Stéphane Aubert ile Madrid’e gitti. “1920 ve 1930’larda, daha sonra Musée Rodin’in küratörü olan Georges Grappe, Andromède’den haberdardı ancak bunun Avrupa’da kaldığını mı yoksa Güney Amerika, ABD veya Şili’ye girip girmediğini bilmiyordu.
Parçanın arkasındaki tarih, Rodin’e karısı Luisa’nın portre heykeli yapmasını isteyen Morla’ya geri dönüyor. Heykel 1888 yılında Salon national des Beaux-Arts’da sergilendi ve Fransız devleti Lüksemburg Müzesi için bu müzayedeyi satın almak istedi.  Morla, şimdi Musée d’Orsay’a ait olan büstünü bırakmayı kabul etti ve Rodin, teşekkürlerinde Andromède’u hediye etti . Andromède, her açıdan oyulduğu için 360 derece görüntüleme yapmaya davet ediyor. Narin bedenin pürüzsüzlüğü, basamaklı su ve yapraklarla süslenmiş tabanın çürümesiyle tezat oluşturuyor ve 1887’de yapılmıştır.

Auguste rodin
Auguste rodin

“Bu biraz şaşkınlık ” diyor Jaubert. “Güzel olan her iki tarafın da farklı ve gerçek olmasıdır. Çok fazla alan gerektirmediği için  bir kerede birkaç heykelin etrafının  çevrilmesi gerekiyor.  Samimi ve gerçekçi boyutları özel alanlar içindir. ” 1885 ve 1900 yılları arasında Rodin, dört benzersiz mermer Andromède heykeli daha üretti. Kadınsı güzellikleri hatırlatmak için, her biri bir koleksiyoncu tarafından görevlendirilmiş ve diğerlerinden farklı ve  ayrıntılı olarak ayrılmıştır. İlk başta Roger Marx’ın sahibi olduğu Philadelphia Rodin Müzesi’ndedir. Maurice Fenaille tarafından yaptırılan bir diğer kişi ise Paris’teki Musée Rodin’di. İlk başta Jacques Zoubaloff’a ait olan üçüncü, Buenos Aires’teki Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ndeydi. Eskiden Gabriel Hanotaux koleksiyonuna ait olan dördüncü Christie New York’ta 2006’da 3 milyon dolara açık artırma yapılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.