Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Deniz ÇALIŞKAN – “Başkası Olacağım Sana”

0 2.394

Sanatsever.net’ten herkese merhabalar. Yanımda genç bir arkadaşımız var. Ben de gencim bakmayın, öyle başlarlar yani hani. Adı Deniz Çalışkan. Kendisi rap sanatçısı ve yeni bir kitap yazdı. Onunla bir röportaj yapacağız.

Deniz Çalışkan Başkası Olucam Sana Teodor

Ali: Merhabalar Deniz! Biraz kendinden bahseder misin?

Deniz: 22 yaşındayım. Üniversite okuyorum. Şu an ikinci sınıftayım. Beden eğitimi öğretmenliği. İki sene sonra inşallah okul bitecek.

Ali: Eğitiminin dışında neler ile uğraşıyorsun?

Deniz: Okulda geçirdiğim zaman dışında antrenörlük yapıyorum. Eski milli boksörüm. Şu anda yaşadığım şehir olan Alanya’da boks antrenörlüğü yapıyorum. Ayrıca rap müzik ile uğraşıyorum ve kitabımla uğraşıyorum.

Ali: Rap hayatına nasıl başladın?

Deniz: Rap hayatıma ilk kez nasıl girdi derseniz, 2005 yılıydı yanılmıyorsam. Arkadaşımın arabasında şarkı çalıyordu ve şarkıyı söyleyen çok hızlı söylüyordu. Anlamaya çalışıyordum, anlayamıyordum. Sonra gittim eve araştırdım ve o şarkıyı araştırdım. Sözlerime baktım ve sözleri dinlediğim şarkılardan daha anlamlı geldi. Yaklaşık 3-4 sene rap müziği bir dinleyici olarak dinledim. Sonrasında kendim birşeyler yazmayı düşündüm. Başkaları yapabiliyorsa ben neden yapamayayım diye düşündüm. Kendim sözler yazmaya başladım. 2011 yılında ilk kaydımı aldım.

Ali: Ya kitap? Kitaba başlamak nerden aklına geldi?

Deniz: Açıkçası kitap işi benim aklımda yoktu. Şu anda çalıştığım yayınevinin editörlerinden birisi benim dinleyicimmiş. Bana sosyal medya üzerinden ulaşarak şarkılarımı çok beğendiğini söyledi. Bunları kitaba dönüştürürsem gerçekten genç kesime hitap edecek faydalı bir kitap olabileceğini söyledi. Ben de bu teklifi değerlendirdim bir süre ve ardından kabul ettim.

Ali: Kitaptan bahsedebilir misin? Ne tür bir kitap?

Deniz: Kitabımda deneme yazılarına yer verdim. Şu anda youtube’da bulunan şarkılarımın da içinde yer aldığı bir kitap. Şarkılarımı da kitaba ekledim. Bu zaten yayınevinin bir teklifiydi.

Ali: Rapte kullandığınız mahlasınız neden Teodor?

Deniz: Teodor Yunan mitolojisinde müzik tanrısının adıdır. Çok ilgimi çekmişti.

Ali: Güzel bir seçim, beğendim. Rap müzik zor bir dal, bütün bu işlerinle beraber bunu yaparken zorlanmıyor musun?

Deniz: Evet rap zor bir dal. Fakat neye göre zor bir dal? Mesela rap müziğe uzak bir insan, rap müzikteki sözleri karıştırıyor, anlamıyor. Onlara göre zor olabilir fakat biz rapi yaşadığımız için, yaşayarak yaptığımız için bana açıkçası zor gelmiyor. Hatta çok keyif alarak yapıyorum, sözlerini yazarken, müziğimi yaparken, konserde sahneye çıkarken gerçekten keyif alarak yaptığım bir müzik.

Ali: Kitabın adı nedir ve ne zaman yayınlanacak?

Deniz: Kitabımın adı “Başkası olacağım sana” ve 22 Nisan 2017’de yayınlanacak. İlk bir ay boyunca kitapyurdu.com üzerinden satışa sunulacak. Kitabımı okumak isteyenler oradan temin edebilirler. İlk aydan itibaren de tüm kitapevlerindeki raflarda yerini alacak.

Ali: Kitapın içeriği nasıl, konusu?

Deniz: Kitabımda deneme türü yazılarım yer alıyor. Günümüzde zaten bu tarzda yazan yazarlardan örnekler vereyim. Kahraman Tazeoğlu, Serkan Özel, Ahmet Batman, Ezgin Kılıç, Mehmet Ali Kılınç. Yani bu yazarların çıkardığı kitap türünde. İçeriğine gelecek olursak, denemelerin de özelliği zaten bütünlük olmadan, kitabın içinde konular başlık başlık ayrılıyor. Mesela bir sayfasında ayrılıktan bahsederken, başka bir sayfasında aşkın güzel yanlarından bahsedebiliyorum. Zaten beni cezbeden konu da bu. Bir sınırlama yok, tıpki rap müzikte olduğu gibi. Rap müzikte istediğin türde parçalar yapabilirsin. Aşk hakkında yaparsın, ayrılık hakkında yaparsın, eğlence yaparsın, protest yaparsın, hayatını anlatırsın. Bu da tam öyle bir kitap, tarzıma uyduğunu düşünüyorum. İnsanların aklında ilk sayfada ayrılıktan bahsediyor, bir diğer sayfada aşkın güzel yanlarından bahsederken, bu adam ikisini de tatmış dedirtebileceğim.

Ali: Son olarak rap müzik dinlemeyenlere ve kitap okumayanlara söyleyecek sözün var mı?

Deniz Çalışkan Başkası Olucam SanaDeniz: Kitap okumayanlara söyleyecek pek bir şeyim yok aslında. Sonuçta kitap okunduğu zaman insanın kendisini içinde bulduğu bir dünyadır. Eğer sen onu bulamıyorsan zaten hayatın içinde de kendini bulamazsın. Rap dinlemeyenlere de pek birşey söyleyemeyeceğim. Çünkü bu zevk ve müzik tarzı konusuna giriyor. Ben rap müzikten hoşlanırım, siz rock müzikten hoşlanırsınız. Ama ben her insanın en az 1 kitap ve bir rap müzik dinlemesini isterim. Ordaki sözleri anlamasını isterim. Eminim kendisine dair birşeyler çıkaracaktır.

Ali: Bizimle röportaj yaptığın ve zamanını bize ayırdığın için çok teşekkür ederim.

Deniz Çalışkan’ın “Başkası olacağım sana” isimli kitabı 22 Nisan’da kitapyurdu.com’da yayınlanacak. Bu kitabı almanızı öneririm. Ayrıca Deniz Çalışkan’ın şarkılarını Youtube’da “Teodor” ismiyle dinleyebilirsiniz. Sanatçının instagram hesabından (teomarleyy) takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.