Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Deniz Turan İSMİYEVA

4 3.022

Ali: Merhaba Deniz Hanım! Sanatsever takipçilerimiz için kendinizden bahsedebilir misiniz?
İsmiyeva: Adım Deniz Turan İsmiyeva. 25 yaşındayım. Aslen Azerbaycanlıyım. Tıp eğitimim nedeniyle Mersin’de bulunuyorum.

Ali: Ne zaman resme başladınız?
İsmiyeva: Resimle olan ilişkim yaklaşık 19 yıldır bulunuyor. 6 yaşından beri resimle uğraşıyorum. Resim kurslarına giderek eğitimini alıyorum.

Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva

Ali: Bu serginizden biraz bahsedebilir misiniz?
İsmiyeva: Türkiye’deki ilk kişisel sergim. Daha önce birçok ulusal sergide tablolarım yer aldı. Bu sergim 3 gündür sürüyor. Ama rağbet görürse 2 gün daha devam ettirmeyi düşünüyorum. 30 tablo ile katıldım. Yaklaşık boyutları 1 metre kare. Hem soyut çalışmalarım var. Hem de rölyef, yani kabarık stilde çalışmalarım var. Eserlerimde daha çok vitray boya, akrilik boya kullandım. Bazı sanatçılar tabloları daha çok keten üzerine yapar ama ben daha ağır materyaller kullandım. Ahşap üzerinde bütünleştirdim. Kullandığım tonlar genelde pastel tonları oldu. Mimariye olan ilgimden dolayı ev konseptine uygun tarzda çalıştım. Hem evde hem de ofiste estetik durabilecek çalışmalar yaptım. Vermek istediğim anlamdan ziyade, çıkarmak istedikleri anlamı sanatseverlere bıraktım. Mesela bir tabloya bakınca birisi kötülüğün içindeki melekler olarak yorumlarken, başka birisi bunu özgürlük olarak nitelendirebiliyor. Daha çok rakamsal olarak akışlara ve kompozisyona önem verdim. Bu arada daha önceden fitness şampiyonluğum var. Sporla da ilgileniyorum. Bu çalışmaları yazın yaptım. 19 yıllık resim hayatımın içindeki 7 yıllık rölyef deneyimimden oluşuyor.

Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva

Ali: 6 yaşında resme başlamanızı tetikleyen şey neydi?
İsmiyeva: Bence insanların yeteneklerini keşfetmesinde ailesinin büyük rolü var. Annem çok büyük bir tetikleyici oldu bana. Ben 6 yaşımdayken, annem iş çıkışlarında beni kurstan alırdı. Üzerimde çok emeği var.

İsmiyeva: Tıp eğitimime başladıktan sonra biraz ara vermeyi düşündüm ama tesadüfler peşimi bırakmadı. Size ilginç bir hikayemi anlatabilirim. Ankara’da dersaneden ders aldığım zamanlardı. Bir sabah uyandığımda, hiç bir neden yokken, bir ressam bulayım ve ondan ders alayım dedim kendi kendime. İstemsizce dışarı çıktım. İnternette de araştırarak bulunabilirdi, fakat ben dışarıdaki insanlara sorarak bir ressama ulaşmak istedim. Kafamda 10 kişiye sormam gerektiğini düşündüm ve yola koyuldum. Manava, bakkala vs sokaktaki diğer insanlara sordum. Sorduğum bazı insanlar isimler söyledi. Fakat sonra heyecandan söyledikleri ismi unutuyordum. 10. kişiye denk geldim. Hatırladığım kadarıyla soyismi ‘Ç’ ile başlayan bir ressam var mı bu civarda diye sordum. Yaşar Çallı mı diye sordu bana.  Ben de evet işte o diyorum, nerden bildiniz. O benim diyor. Böyle ilginç bir hikayem oldu. Aynı ressamın otobiyografisine konuk oldum. Daha sonra Atatürk ressamı olan İbrahim Çallı’nın torunu olan Yaşar Çallı’dan ders almaya başladım. Sonra Mersin’e geldim. Adanalı heykeltıraş Bülent Harputlu’dan ders almaya başladım.

Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva

Ali: Hem eğitiminiz hem de sanat ile uğraşmak zor olmuyor mu?
İsmiyeva: Ben şuna inanırım, disiplinli, programlı olduğun sürece herşeye zaman ayırabilirsin. Özellikle sayısal bir işin varsa bunu sanatsal işle zihnini dengeleyip, deşarj olup daha iyi çalışabilirsin. İnsanlar geldiler, baktılar, çok beğendiler. Yüzlerindeki şaşkın ifade ve memnuniyet beni mutlu etti. Derslerim el verdikçe daha sonra bir sergi daha açmayı düşünüyorum. 2017 yılı yaz aylarında atölye çalışması düşünüyorum. Fotoğrafçılığa da ilgim var. Yapabilirsem fotoğraflar üzerinde model olarak kendim yer alıp, aynı fotoğraflar üzerinde soyut çalışma yapmak istiyorum. O zaman rölyef değil tamamen soyut çalışmak istiyorum. Bu tablolarım rağbet görürse bir sonraki sergim içinde iyi bir yatırım olur benim için.

Ali: Tablolarınıza verdiğiniz isimler var mı?
İsmiyeva: İsim değil de o an gördüğümde bende çağrıştırdığı duyguya göre istemsizce bir isim koyabiliyorum ama kalıplaşmış olanları da var tabi. Mesela melekler ve ağ, labirent. Labirent daha önce Adana’da ulusal bir sergide yer aldı. Resim bölümünden akademisyenlerin olduğu bir sergi. Biz tıpçı olarak gurur verici bir olaydır benim için. Balıklar üzerine ve derinlik üzerine olan tablolarım var. Yüzler var. Yüzler ve maskeler tablom var. Sonsuzluk tablom var. Tablolarımı sergilemek için bir çok nezih yerden teklifler aldım. Tablolarımın yer alması için tenis kulübü veya bir galeriyle anlaşmak istiyorum. Çünkü tabloların boyutları büyük olduğu için ve de atölyede yeni çalışmalar yaptıkça tabiki bunları halkın hizmetine sunmak lazım. İçinde merakı olan varsa bence kesinlikle bu işe başlamalı.

Ali: Severek yaptığınız bu çalışmalarınızda belirlediğiniz hedefleriniz, hayalleriniz var mı?
İsmiyeva: Üretmeyi seviyorum, öyle belirli bir hedefim yok aslında. Şu an zaten hedefime ulaşmış bulunmaktayım, insanların takdirini ve memnuniyetini kazanmakla. Bir sonraki hedefim ise basın ve sanatseverler tarafından olumlu tepkiler aldıktan sonra ikinci sergim ile büyük rağbet görmek. Tabiki en başta eğitim diyorum, hedef bir an önce doktor olmak. Bunlar güzel hobiler.

Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva
Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva
Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva
Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva
Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva
Deniz Turan İsmiyeva
Ressam Deniz Turan İsmiyeva
4 Yorumlar
 1. Şefik Çakır diyor

  Genç sanatçıyı tebrik ediyorum.

 2. Tuğba Ebru Yıldırım diyor

  Mersin’de böyle başarılı insanları görmek çok güzel. Başarınızın devamını diliyorum Deniz hanım.

 3. Sinan Arpaz diyor

  Hem ciddi bir eğitimi hem de sanatı bir arada götürdüğünüz iin tebrik ediyorum.

 4. Edibe Akbaht diyor

  Sergisini kaçırdığım için üzgünüm. Yine sergi açarsa anons ederseniz sevinirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.