Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Graffiti sanatçısı: Barkod

0 2.149

Barkod, Mersin’de yaşayan 23 yaşında bir graffiti sanatçısı. Mahlası Barkod olan sanatçının gerçek adı ise Mehmet Gökhan Yüceer.

graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan YüceerBarkod, daha 12 yaşındayken pilot kalemleri kırıp içindeki mürekkeple arkadaşlarına geçici dövme yapan bir çocuktu. Lise yıllarında ise sınıfta oturduğu sıraların üzerine lotus desen yapan bir gençti.

Ufak bir kalemin  bazen büyük mutluluklar getirdiğini söyleyen “Barkod”, yaptığı simgeleri, kol boyama sanatını severek icra ettiğini fakat destek veren hiç bir kesimin olmamasını eleştiriyor. Sanatçı, daha önceleri gittiği yerlerde yaptığı çizimler için başka insanların “bu ne kadar saçma bir şey” deyip, üzüldüğü zamanları ve bu tepkilerin onu ne kadar üzdüğünü belirtti.

graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan YüceerGeçmişte dövme standı olduğunu ve bir gün standına genç bir kızla ilgili dövme deneyiminden bahseden sanatçı anısını şöyle anlatıyor: “Önceleri dövme standım vardı. Geçici dövme yapıyordum. Bir gün ufak bir kız geldi ve dövme yapmamı istedi. Daha yaşı sanırım 12 idi. Ailesi izin vermedi. Kızın cildine zararlı olduğunu söylediler. Yani çocuğun kınaya karşı alerjisi varmış. Ben bunu öğrendikten sonra birşey yapamayacağımı belirtince kız ağladı. Ben de ailesine kızın koluna kalemler ile çizim yapmayı teklif ettim. Onlar da kabul ettiler ve bunu yaptım. Ardından bu teknikle yaptığım çizimi görenler hayran oldular. Sanırım ardından bu kol boyama sanatını 100 kadar kişiye yapmışımdır.”

graffiti barkod sepet boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceer
Ev süsü olarak boyadığım bir sepet

Sanatçının hayalini ve hedefini şu cümlelerle açıkladı: “Hayalim iyi bir çizimci olmak ve hedefim bu kol boyama sanatını tüm Türkiye’ye ve dünyaya yaymak. Şu an kol boyama sanatını öğrettiği 3 tane öğrencim var. Ayrıca insanlar illaki pahalı şeyler olmadan birkaç küçük kalem ile de sevindirilebilirler.”

graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceergraffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceergraffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceer graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceer graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceer graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceer graffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceergraffiti barkod kol boyama sanatı Mehmet Gökhan Yüceer

 

Sanatçı Türkiye’deki graffiti sanatı ile ilgili şunları da ekledi: “Genel olarak graffiti ağırlıklı birçok whiter ile tanıştım. Graffitici arkadaşlarımla birçok çizim yaptım. “Cesar, Seha, Sakem, Krof, Lost, Roxis, Anti, Wuces”. Rsk’nin bana büyük yardımları oldu. Kardeşim Mirkelam’ın kol boyama sanatına yönelmemde büyük payı var. Benden iyi olmalarına rağmen bana saygı duyuyorlar. Arkadaşlarım bana çok destek oldular. Çünkü renkleri iyi seçebiliyorum ve duvarda boyamada hızlıyım. Mesela geçenlerde canım sıkıldı ve 10 dakikada bir freestyle duvar boyadım. Rastgele kafamdan esenleri duvara yansıttım. Çok da güzel oldu. Yani söylemek istediklerim Mersin bir çok şeyi hakediyor. Mesela Türkiye’de neden insanlar kalemle vücuduna desen çalışmasın? Bunun öncülerinden olarak Türkiye’de bu sanatın geliştirilmesini istiyorum. Basit görülen bir kalem vücuda derin bir görsellik katabiliyor.”

Kendisine sanatsever.net ailesi olarak sanat hayatında başarılarının devamını diliyoruz.

Sanatçının diğer çalışmalarını barkodgrafftti adlı instagram hesabından, http://instagram.com/barkodgrafftti adresinden inceleyebilrsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.