Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Sanat eseri değil, doğa olayı

0 789

Çanakkale’ye bağlı Gökçeada ilçesine gidenler hayretler içine düşüyor. Gökçeada ilçesindeki Kaleköy sahilinde oluşmuş olan kaya şekilleri sahili ziyaret eden insanları hayretler içine düşürüyor.

Kaleköy köyünün Yıldız koyunda dalgaların ve rüzgarın zaman içerisinde aşındırdığı kayalar ilginç görüntülere neden oldu. Sanki bir heykeltıraşın yaptığı sanat eseri gibi görünen bu kayalar yerli ve yabancı insanları şaşırtıyor. Bu kayalar çeşitli figürleri andırıyor.

Çanakkale gökçeada sanatsal kaya Yıldız koyu çanakkale kaya Çanakkale yıldız koyu Gökçeada kaleköy sfenks kaya

Bu konu hakkında konuşan emekli Jeoloji Prof. Dr. Doğan Perinçek, bu yöredeki sanatsal görünen bu kayaların belirli bir zaman içinde doğanın sebep olduğu rüzgar ve dalgalar ile bu hale geldiğini belirtti. Gökçeada ilçesindeki Kaleköy mevkiinde kumtaşlarında değişik şekiller görünüyor. Kumtaşları içinde silisli yumrular bulunuyor. su ve rüzgara karşı silisli yumruların ve kum taşlarının dirençleri farklı olduğundan dolayı özellikle de yıldız koyunun batı tarafında bu tür ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. Örneğin kumtaşlarının bir bölümünde aşınma sebebiyle sfenkse benzeyen görüntü mevcut. Yine bu bölgede küre şeklinde taşlar da bulunuyor. Uzmana göre bu bölgedeki yer şekillerinin bu hale gelmesi 200.000 ile 500.000 yıl arasında değişen boyutunda oluştuğunu belirtti. Bu görüntüdeki alanın aynı şekilde korunabilmesi ve buranın jeopark yapılmasını teklif etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.