Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Saykodelik etkili Türkçe müzikler

0 1.697

Alıp götüren müzikler vardır ya, bazı Türk sanatçılar ve onların yaptıkları müziklerden 10 tanesini sizlerle paylaşıyorum.

Seyhan Karabay ve Kardaşlar, “Nem Kaldı”

Eski zamanların kayıt kalitesinin zayıflığından mıdır bilemem ama neyse ses kalitesine çok da takılmayalım. Kardaşlar grubu ve Seyhan Karabay‘ın Nem Kaldı müziği.

 

Klips ve Onlar, “Halley”

https://www.youtube.com/watch?v=UbB_GoA0ciQ

1986 yılında Eurovision yarışmasında gösterilen performansın kaydıdır. Klips ve Onlar grubu Gür Akad tarafından kurulmuştur. Yarışmadan altıkları 53 puanla ülkemizi 9. yapmışlardır. Grubunun asıl kadrosu Gür Akad (vokal-gitar), İlkin Deniz, Levent Yurtseven (bas gitar), Emre Tukur (Klavye) ve Derya Bozkurt (davul)’dan oluşur. İlkin Deniz’in 1984’de ayrılması ile Bas gitara Levent Yurtseven, 1986 sonunda Davula Aydın Karabulut geçmiştir. Yurtdışı elemelerinde Levent Yurtseven in askerlik sorunu nedeni ile Grup Bas gitarcı dan yoksun olarak yarışmaya katılmıştır.

Uzun yıllardır müzikle içice olan Gür Akad, bu süre içinde Barış Manço, Sezen Aksu, İlhan İrem, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Tarkan, Egoist, Grup Destan, Sibel Tüzün, Çelik, Melih Kibar, Zerrin Özer, Özlem Tekin, Sertab Erener, Sevingül Bahadır ve daha birçok sanatçıya vokal yapıp gitar çaldı. Hala kendi grubu ile çalmaya ve söylemeye devam ediyor.

 

Tülay German, “Mecnunum Leylamı Gördüm”

1936 doğumlu Tülay German, henüz dört yaşındayken şarkı söylemeye başlayan sanatçı, Ferdi Ştatzer’den piyano dersleri aldı. Aynı dönemde, Ankara Radyosunda, Ayşe Abla’nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert’in “Serenad”ını ve “Ihlamur Ağacı”nı söyledi.

Tülay German, en son olarak “Nazım Hikmet’e Saygı” adlı bir albüm doldurduktan sonra, 1987 Hollanda konseriyle sahnelerden çekildi. 1988’de dünya piyasalarına çıkan “The Song of Poets” (Şairlerin Şarkısı) derleme albümü, 1999 yılında “Yunus’tan Nazım’a” adı altında Kalan Müzik tarafından Türkiye’de yeniden çıkarıldı.

 

Gökçen Kaynatan, “Sihirbaz”

Gökçen Kaynatan, eski toprak gitaristlerimizden birisidir. 70’li yılların popüler müzisyenlerinden biriydi. 60’larda popüler rock’n’roll müziği ile kitlelere ulasmayı başarmış, 70’lerin başından itibaren synthesizer müziğine yönelip Türkiye’deki ilk elektronik muzik örneklerinden bazılarına imza atmış önemli bir müzisyendir. Bunlardan bir kısmı popüler şarkılarınl synth düzenlemeleri iken, bir kısmı new age sınıfına sokulabilecek çalışmalardır. 1972’de “kainattaki tüm sesleri çıkartabilirim” demiştir.

 

Hüsnü Özkartal, “Şu Derenin Suları”

Hüsnü Özkartal, 60’larda film müzikleri yapmış, oyun havaları ağırlıklı plaklar doldurmuş bir müzisyendir. Sanatçının doğu ve batı sentezi tarzlardan oluşan birçok müzik albümleri var. Sanatçı Hüsnü Özkartal’ın Türkiye müzik tarihinde önemli bir yeri vardır.

 

Group Titan, “Anatolian Break Dance”

Grubun bu parçası en başarılılarından ve kolay bulunamayanlarından birisidir. Group Titan hakkında çok fazla bilgi bulanamamaktadır.

 

Ali Ekber Çiçek, “Haydar Haydar”

Sanatçı Ali Ekber Çiçek, 1925 yılında Erzincan’ın Ulalar Köyü’nde hayata gözlerini açtı. Sanatçı 1939 yılında Ercincan depreminde babasını kaybetti ve küçük yaşlarında tarlalarda çalışmaya başladı. Bağlamayı öğrendi, ilkokul eğitiminden sonra maddi olanaksızlıklarından dolayı okulu bıraktı. Ağır yaşam şartlarıyla karşılaşmasına rağmen müziği bırakmadı. İstanbul’a taşınıp, halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. TRT’nin açtığı sınavı kazandı ve TRT Ankara Radyosu ve Yurttan Sesler Korosu’na girdi. 400’den fazla türküyü derleyerek halka sundu.

TRT arşivinde 54 adet kaseti bulunan sanatçı Ali Ekber Çiçek’in türküleri hala günümüzde birçok sanatçı tarafından söylenmektedir. 2003 yılında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek’in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir. Sanatçı, 26 Nisan 2006 tarihinden aramızdan ayrıldı.

 

Neşe Karaböcek, “Yali Yali”

https://www.youtube.com/watch?v=OasDkfVIUFY

Sanatçı Neşe Karaböcek.1947 doğumludur. Gerçek adı Neşe Can Göktürk‘tür. Beş yaşındayken Karaböcek piyesinde oynarken İsmet İnönü’den Karaböcek soyadını almıştır. 70’lere yaptığı İspanyol tarzında müzikle Türkiye’de damgasını vurmuş, milyonların sevgilisi sanatçıdır.

 

Metin Alatlı, “Rast Saz Semai”

Sanatçı Metin Alatlı, sentetik oyun havaları adlı lp’si ile Turk elektronik müziğinin ilk örneklerinden bir kısmının altına imzasını atmış, eski silüetler klavyecisidir. Sanatçıyı 90’lı yılların başında kalp krizinden kaybettik.

 

İlhan Mimaroğlu, “Tract”

1926 yılında doğmuş olan sanatçı İlhan Mimaroğlu 2012 yılında aramızdan ayrıldı. Sanatçı Türkiye’de elektro akustik klasik müziğin öncüsüdür. İlhan Mimaroğlu’nun buluşçu kişiliği, bestelerine olduğu kadar, yazdığı müzik eleştirilerine, deneme ve anılarına yansımıştır. Onu sadece besteci olarak değil, aynı zamanda müzik eleştirmeni, radyo programcısı ve bir yazar kimliğiyle de tanımak gerekir. Sanatçının birçok müziği vardır. Tract isimli bu müziği sanatçının en başarılı parçalarından birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.