Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Selin Yalçın

0 1.313

Merhaba Selin Hanım! Sanatsever takipçilerimiz için kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, adım Selin Yalçın, 19 yaşındayım, aslen kafkasım, güzel sanatlar lisesinde eğitim aldım. Üniversite için hazırlanıyorum, şu an Mersin’de yaşıyorum.

Selin Yalçın
Ressam Selin Yalçın

 

Ben: Ne zaman çizmeye başladın?

Selin: 5 yaşında çizgi film izlerken neden ben de kendi çizgi filmimi yapmayayım dedim ve çizim yapmaya o zaman başladım. Küçüklüğümden beri animasyon çizimleri yapmak istedim ve çok minnettarım, ailem, yakın can dostlarım çok desteklediler.

 

Ben: Bu serginizden biraz bahseder misiniz?

Selin: Bu projeyi sokakta kalan can dostlarımız olan hayvanlara bağış amaçlı düzenlendik. Sergiye 15 eserle katıldım. iİk sergim ve çok heyecanlıyım bana destek veren sponsorlarım, Elif ve Hasan Çiflilki ailesine tekrar teşekkür ederim. Emeklerimi, işlerimi sergilediğim yine can dostlarımız için çok destek veren Oiko Coffee Shop’da düzenlediğimiz mekan sahibi Yiğit Ücal katkılarıyla başardık. Eserlerimde daha çok anlatmak istediğim, hayvanlar ve onların aslında ne kadar özgür oldukları. Sergimizin afişinde de kullandığımız gibi renklerden patilere, yani renklerimi ve hayal gücümü sadece onları yansıtabilmek için kullandım. Başarılı bir sergi oldu, katılımcılar çok ilgiliydi. Katılımcıların bağışları sayesinde bir çok dostumuz şu an tok ve huzurlu. Tekrar bu şekilde bi organizasyona katılmak, hazırlamak için can atıyorum.

Renklerden Patilere Selin Yalcin
Renklerden Patilere Sergi Afişi

Ben: Sana öncü olarak gördüğün sanatçılar varmı?

Selin: Evet, Türkiye’de çok başarılı bulduğum, hatta imrendiğim çok sevdiğim hocalarım var. Çizimde kendimi geliştirmeye çalıştığım dönemlerde, daha bebekken annem aracılığıyla tanıştığım çok sevgili üstadım Rafet VAN hocamın üzerimde çok emeği vardır. 2016 yılında vefat etmeden önce yanına gittiğimde artık sergini aç demişti. Gözün arkanda kalmasın hocam. Yine 2016 yılı yaz ayında Gencay KASAPÇI’nın yanında asistanlık yaptım. Geleceğim için elimden sıkı sıkı tutan mükemmel bir sanatçı, çok iyi bir anne ve üstad. Çok tanışmak istediğim ressam Ergin İNAN ve okuldayken her konuda beni ve arkadaşlarımı destekleyen Zehra GÜRLER hocama o kadar borçluyum ki, üstümde çok emeği var. Son 4 yılda hem bana babalık ve hocalık yapan emeklerini saya saya bitiremediğim Ressam Derya GOGEER.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Peki yabancı sanatçılardan öncü olarak gördüğün sanatçılar var mı?

Selin: Yabancı olarak öncü gördüğüm ressamlardan ise Leonardo Da Vinci’nin eserleri o kadar sürükleyici ve detaylı ki insan kendini alamıyor. Tabi ki hayatını, yaşayışını sanata bakış açısını eserlerinde o kadar iyi yansıtabildi. Hayal gücü ile Salvador Dali; keşke elimde olabilse de yaşadığı dönemde yaşayıp tanışma şansını yakalayabilseydim.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Bir resmini ne kadar zamanda tamamlıyorsun?

Selin: Kendime koyduğum bi zamanlama sınırım yok. Ama çizim yapmak için oturduğum zaman bitmeden kalkmıyorum. Aslında zaman, eserin detayları ve kafamda kurguladığım olayı yansıtabilmek olduğu için değişkenlik gösteriyor.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Geleceğe dair hedeflerin var mı?

Selin: Geleceğe dair hedeflerim var. Öncelikle yurt içi ve yurt dışında eğitimlerimi bitirmek istiyorum. Daha sonra 2 yıl boyunca gidebildiğim kadar ülkeye gidip, her yerde, her sokakta çizim yapmak istiyorum. Sadece bir sırt çantası, eskiz defterim ve birkaç kalem, çizebildiğim kadar görebildiğim kadar…

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Resim yaparken nelerden ilham alırsın?

Selin: Resim çalışırken yalnız olmak benim için önemli. Nerede olduğumun pek bir önemi yok. Doğanın sesi ile çalışmayı daha çok tercih ederim. Eğer yok ise jazz, blues türünde müzikler bana ilham veriyor.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Özellikle tercih ettiğin renkler var mı  ve ne tür malzemeler kullanırsın?

Selin: Bütün renkleri kullanırım ve tüpten çıkarttığım gibi kullanmamaya özen gösteririm. Benim için çizim yapmak için araç gereçlerde öyle Rafet Van hocamın yaptığı gibi kendi boyalarımı, Derya Gogeer hocamın kendi yaptığı gibi tuvalimi. Eğer elimde kullanabileceğim malzeme yoksa bile doğada bulunan taşlara, kurumuş ağaç parçalarına, büyük yapraklaradan faydalanıyorum. Çok daha başarılı eserler çıkkabiliyor. Çünkü doğada kendi güzelliğini ortaya koyuyor.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Çizim yaparken kullandığın bi tür yada akım var mı?

Selin: Sürrealizm ve opart akımları ile çalışıyorum. Prizmalar ve üçkenler ise zaafım olan geometriler.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Bir sonraki sergin hakkındaki planların neler?

Selin: Bir sonraki sergimde astrofizik konusunu işlemek istiyorum.

Selin Yalçın - Renklerden Patilere

Ben: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Selin: Son olarak sanata, sanatçıya ve eğitime değer verlmesini istiyorum. Eğitimin eksikliği çok belli olur hale gelmeye başladı. Bütün canlıların hak ettiği yerlerde olması ve sanatçılar olarak emeklerimizin karşılığını görmek istiyoruz.

Selin Yalçın - Renklerden PatilereSevgili hayvan dostlarımız için açtığınız bu sergide, zaman ayırıp sanatsever takipçilerimiz için sıcak bir sohbeti bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Sanat hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz.

Sanatçının diğer çalışmalarını görmek isterseniz, http://instagram.com/vakblog instagram sayfasını takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.