Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Siyah Radikal Kadınlar Sanatı

0 550

Siyah Radikal Kadınlar sanatı feminizmin tüm  beyaz ön yargılarını yıkıyor.

Siyah Radikal Kadınlar 1965- 1985  ikinci dalga feminizminin ortaya çıkışı sırasında renk kadınlarının siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve estetik önceliklerini inceler. Bu ırk, feminizm, siyasi eylem, sanat üretimi ve sanat tarihinin etrafındaki konuşmaları yeniden yönlendirmek için, öncelikle beyaz, orta sınıf ana akım feminist hareketlerinden farklı renklerin kadınlarının ses ve deneyimlerini vurgulayan ve geçtiğimiz  hafta  Brooklyn Müzesi’nde açılan yeni bir feminist sanat sergisi, toplumsal cinsiyet eşitliği , siyaset ve protestoların kesiştiği yerde çalışan Afro-Amerikan kadın sanatçıların eserleriyle uzlaştırmaya yönelik  ilk sergidir.

Emma Amos - Preparing for a Face Lift
Emma Amos – Preparing for a Face Lift, 1981

Siyah Radikal Kadınlar, 1965-85, feminist sanatın önümüzdeki dönemde geniş ölçüde öncü ve ilerici bir değişim aracı olarak ön planda tutulduğu programın bir parçasıdır. Sanatçılar, sanat dünyasında, akrabalık ve tabii ki radikal siyasette  hapis, sansür, cinsiyetçilik ve ırkçılık konularında mücadele ederek “feminizmi toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde hoşgörü, katılım ve çeşitlilik alanlarında daha kapsamlı sosyal ve adalet “konularını benimsetmek için genişletiyorlar. Bu devrim, feminizmin çoğunlukla beyaz kadın  sanatçılarla olan ilişkisine karşılık olarak, toplumsal cinsiyetin sosyopolitik temalar için bir başlangıç ​​noktası haline geldiği bir konuşmada Afrikalı Amerikan seslerini güçlendiriyor. Örneğin, Howerdena Pindell in deneysel kısa filmi Free, White and 21, kişisel olarak genç siyah bir kadın; yaşanan ırkçılık örneklerini anlatan itirafçı bir anlatı için de  kendinden memnun beyaz ayrıcalıktan ödün vermek durumu içinde . Film, kadınları “feminist tartışmada tekil, heterojen bir ayrım” olarak tanımlayan herhangi bir kavramı sökerken, yaşanmış ayrımcılık gerçeğini acayip bir biçimde anlatıyor.

Maya Angelou
Maya Angelou

Sergi, öncü  sanat dünyasının, radikal siyasi ve derin hareketlerinin sosyal değişimin kesişmelerinde yaşayan ve çalışan çeşitli sanatçılar  aktivistler grubunu sunarak, kavramsal, performans, film ve video sanatı da dahil olmak üzere geniş bir dizi çalışmayı içeriyor aynı zamanda  fotoğraf, resim, heykel ve baskı yapıyor.

Faith Ringgold - Self Portrait
Faith Ringgold – Self Portrait

Sergide temsil edilen sanatçılar arasında Emma Amos, Camille Billops, Vivian E. Browne, Linda Goode Bryant, Beverly Buchanan, Carole Byard, Elizabeth Catlett, Barbara Chase-Riboud, Ayoka Chenzira, Christine Choy ve Susan Robeson, Blondell Cummings , Julie Dash, Pat Davis, Jeff Donaldson, Maren Hassinger, Janet Henry, Virginia Jaramillo, Jae Jarrell, Wadsworth Jarrell, Lisa Jones, Lois Mailou Jones, Barbara Jones-Hogu, Carolyn Lawrence, Samella Lewis, Dindga McCannon.

1965-85 Devrim İstiyoruz: Elizabeth A. Sackler Feminist Sanat Merkezi için Sackler Ailesi Kıdemli Müdürü Catherine Morris ve Brooklyn Müzesi’nin Eski Çağdaş Sanatlar Küratör Yardımcısı Rujeko Hockley tarafından organize edildi.

Bu sergiye  Ford Vakfı, Elizabeth A. Sackler Vakfı, Brooklyn Müzesi Çağdaş Sanat Edinmeleri Komitesi, Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı, Shelley & Donald Rubin Vakfı ve The Barbara Lee Family Foundation tarafından  cömertçe destek sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.