Sanatsever.net
Life is short, the art is long!

Uluslararası Silifke Kültür Festivali

0 2.323

Her yıl Mayıs ayı son haftası gibi yapılan Silifke Uluslararası Kültür Festivali haftası bu sene de yapılmakta. Bu sene festivalin 43.sü düzenlenecektir. Festival ilk olarak 1974 yılında başlamış ve o zamanlar “Silifke Müzik ve Folklor Festivali” olarak adlandırılmış. Sene 1996’ya geldiğinde “Silifke Kültür Haftası” olarak adı değiştirilmiş.

Düzenlenen bu festival haftasında, halk oyunları gösterileri, yöresel seyirlik oyunların sergilenmesi, sportif yarışmalar, yörük kültürünün canlandırılması, yöresel yoğurt ve batırık yemeği yarışmaları ve sanatçı konserleri düzenleniyor.

Fakat bu sene 43’üncüsü düzenlenecek olan festivaldeki konser bölümleri Silifke Belediyesi tarafından iptal edildi. Açıklama olarak ise belediye başkanı Mustafa Turgut, son dönemlerdeki verilen şehitler, hayatını kaybeden vatandaşlar ve yakınlarının yaşadığı acıların herkesi derinden etkilediği ve bu üzüntüye kayıtsız kalmamak için konser bölümleri iptal edilğini belitti. Fakat diğer etkinlik bölümleri ve sanatsal programlar devam edecektir dedi. Festival alanında kıl çadırların, yöremize özgü eşyalarla kurulması planlanıyor. Çadırlarda yörenin kullandığı müzik aletleri kullanılıp, açıkta hiçbir içecek satılamayacak ve yörenin dışındaki hiçbir meyve ve sebze satışına izin verilmeyeceği belirtildi.

Bu yıl 20-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacak 43. Silifke Kültür Festivali’nde ulusal grupların yanı sıra Mersin Tiyatro Derneği üyesi Tiyatro Agon, Duvarsız Sanat Tiyatrosu, Ekip Tiyatro ve Tiyatro Mulanbu da yer almaktadır. Bu festival organizasyonunda bir araya gelmesi zor olan grupların ve sanatçıların yer aldığı tiyatro ziyafetini kaçırmayın!

Silifke kültür festivali programı

Silifke Kültür Festivali Tiyatro Programı

Silifke kültür festivali programı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.